Półmetek maja zapowiada start 41. edycji znanej stolicy inicjatywy Warszawa w kwiatach. Ta propozycja skierowana jest do wszystkich warszawiaków, którzy z dumą chcą zaprezentować swoje pięknie upiększone balkony lub ogrody. Warto odnotować, że już teraz dostępne są dodatkowe atrakcje towarzyszące, takie jak warsztaty florystyczne czy edukacyjne spacery.

Warszawa w kwiatach to projekt mający na celu promowanie miejskiego ogrodnictwa wśród mieszkańców stolicy. Konkurs na najbardziej atrakcyjnie ozdobione balkony i ogrody jest kulminacyjnym punktem tej inicjatywy.

Niemniej jednak, Warszawa w kwiatach to o wiele więcej niż tylko konkurs. To przede wszystkim zaproszenie do rozbudzania pasji do kwiatów i zieleni przez cały okres od wiosny do jesieni. Odbywają się tu warsztaty, spotkania i spacery edukacyjne prowadzące do Edukacyjnego Pawilonu Kamień, a także do różnych parków i ogrodów Warszawy. Już 12 maja odbędzie się kolejne wydarzenie ogrodnicze, natomiast zgłoszenia na konkurs będą przyjmowane od 15 maja do końca czerwca – informuje Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Otwarcie sezonu ogrodniczego i inauguracja kolejnej edycji konkursu Warszawa w kwiatach odbędzie się 12 maja na Polu Mokotowskim. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli skorzystać z różnych atrakcji. W programie od godziny 12:00 do 16:00 przewidziane są warsztaty ogrodnicze i florystyczne, plecenie wianków oraz możliwość skorzystania z porad ekspertów ds. roślin. O godzinie 14:00 zaplanowano spacer, podczas którego uczestnicy dowiedzą się więcej o najnowszych zmianach w parku.

Inicjatywa Warszawa w kwiatach to bezpłatne wydarzenia, choć niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji.

W tym roku odbędzie się 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach. Zgłoszenia będą przyjmowane od 15 maja do 30 czerwca 2024 r. Formularze zgłoszeniowe można wypełnić na stronie warszawawkwiatach.pl lub bezpośrednio w siedzibach organizatorów konkursu, czyli Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

W tym roku zgłoszenia można składać w sześciu kategoriach: balkony, loggie, okna, inicjatywy sąsiedzkie, ogrody i ogródki przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz działki kwietne w ROD, aranżacja zieleni przy placówkach oświatowych i edukacyjnych, osiedla mieszkaniowe oraz aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Jury przyzna także trzy nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas kwietnego pikniku 14 września w Parku Agrykola.