Od 22 do 28 stycznia każdego roku przypada Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jest to choroba, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet. Warto wspomnieć, że stolica Polski, Warszawa, oferuje darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten typ raka. Dodatkowo, w miejskich ośrodkach medycznych możliwe jest przeprowadzenie bezpłatnych badań diagnostycznych tego nowotworu.
Podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, przypomina wszystkim kobietom o konieczności dbania o swoje zdrowie. Wiele kobiet codziennie mierzy się z różnymi obowiązkami – pracą zawodową, nauką czy opieką nad bliskimi. Ale to nie powinno przeszkadzać im w zadbanie o własne zdrowie. Miejskie przychodnie oferują bezpłatne badania profilaktyczne skierowane również do nastolatek, które mogą być zaszczepione przeciwko HPV całkowicie za darmo.
Statystyki Ministerstwa Zdrowia wskazują, że rak szyjki macicy jest czwartym najczęstszym powodem zgonów kobiet na świecie i siódmym w Polsce. Każdego roku diagnozuje się około 4 tysiące przypadków tego nowotworu w naszym kraju. Niestety, połowa pacjentek nie wygrywa walki z tą chorobą z powodu późnego wykrycia.
Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy ds. polityki zdrowotnej przypomina o istotności badania cytologicznego. Jest to jeden z nielicznych nowotworów, które można skutecznie zapobiegać dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Badanie to jest dostępne bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach.
Bezpłatne badania cytologiczne oferowane są między innymi w takich placówkach jak Centrum Medyczne „Żelazna”, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki, Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego czy Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wesoła.
Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) skierowany do kobiet w wieku 25-64 lata. Program obejmuje kobiety, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat oraz kobiety obciążone czynnikami ryzyka takimi jak zakażenie wirusem HIV czy HPV – typem wysokiego ryzyka. Po zakończeniu leczenia onkologicznego, pacjentki są ponownie objęte skryningiem cytologicznym.
Dodatkowo, Warszawa sponsoruje bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt i chłopców między 12 a 13 rokiem życia zamieszkałych w stolicy. Obecna edycja programu HPV12 będzie trwać do grudnia 2024 roku. Na ten cel ratusz przeznaczył blisko 13 mln zł.