Otwarcie trzynastej edycji popularnego warszawskiego systemu rowerowego Veturilo zaplanowane jest na 1 marca, piątek. System ten liczy ponad trzy tysiące rowerów i obejmuje ponad 300 stacji na terenie miasta. Cieszy również wiadomość, że opłaty za korzystanie z rowerów pozostają bez zmian – pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne.

Do tej pory liczba przejazdów na rowerach miejskich Veturilo przekroczyła populację Polski – warszawianie skorzystali z nich już 41 milionów razy. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podczas konferencji prasowej na Ursynowie, wyraził przekonanie, że popularność Veturilo będzie dalej rosła. Podkreślił, że jest to tani i sensowny sposób poruszania się po mieście, a dodatkowo pierwszych 20 minut jest za darmo a kolejne 40 minut kosztuje tylko złotówkę. Prezydent zaznaczył również, że miasto konsekwentnie rozbudowuje sieć ścieżek rowerowych – od początku jego kadencji powstało dodatkowych 200 kilometrów.

Poprzedni sezon przyniósł rewolucję w systemie Veturilo. Rowery stały się lżejsze, a wypożyczenie za pomocą aplikacji łatwiejsze. Efektem tych zmian było 4,9 miliona wypożyczeń – o milion więcej niż rok wcześniej. W rekordowym roku 2018 Veturilo zostało wypożyczone aż 6,4 miliona razy. Ponadto, liczba zarejestrowanych użytkowników systemu rosła od marca do października 2023 roku o prawie 195 tysięcy.

Prezes Rady m.st Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, wyraziła swój entuzjazm dla rowerów miejskich, wskazując, że pomagają one ograniczyć ruch samochodowy i promują aktywność fizyczną. Rowery po zimowej przerwie były sprawdzane i naprawiane i zaczęły pojawiać się na stacjach od początku tygodnia. Będą dostępne od 1 marca do końca listopada. System liczy obecnie 3281 rowerów, w tym 300 elektrycznych i 30 tandemów.

Rower można wypożyczyć za pomocą aplikacji Veturilo po przeprowadzeniu procesu rejestracji i doładowania konta. Zakres usług Veturilo obejmuje również możliwość zwrotu roweru nie tylko na stacjach – choć zwrot poza nimi wiąże się z dodatkową opłatą. Dzięki kompatybilności z innymi systemami miejskich rowerów z podwarszawskich miejscowości, rowery Veturilo można zostawiać na stacjach tamtejszych systemów i odwrotnie.

Opłaty za korzystanie z rowerów są niewielkie. Pierwsze 20 minut jazdy na standardowym rowerze lub tandemie jest bezpłatne, a kolejne 40 minut kosztuje złotówkę. Za drugą godzinę jazdy zapłacimy 3 złote, za trzecią – 5 złotych, a za czwartą i każdą następną – 7 złotych. Za przekroczenie 12-godzinnego okresu wypożyczenia trzeba zapłacić 200 złotych. Podobnie jak w przypadku rowerów tradycyjnych, pierwsze 20 minut na rowerze elektrycznym jest bezpłatne. Kolejne 40 minut to koszt 6 złotych, a druga i każda następna godzina to już 14 złotych. Przekroczenie 12-godzinnego okresu wypożyczenia wiąże się z opłatą w wysokości 300 złotych.