Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, opowiedział o drugiej edycji kampanii edukacyjnej „ZOOstaw, NIE porywaj!” podczas spotkania w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Zarówno Warszawskie ZOO, Ptasi Azyl, jak i Lasy Miejskie – Warszawa oraz stołeczna Straż Miejska są zaangażowane w realizację tej akcji.
Nasze miasta są domem dla wielu dzikich zwierząt. Niestety, ludzie często zabierają młode osobniki z ich naturalnego środowiska, myśląc, że w ten sposób im pomagają. Takie działanie może mieć jednak negatywne skutki, pozbawiając młode zwierzęta możliwości nauki przetrwania pod opieką swoich rodziców.
Trzaskowski zauważył również, że mieszkańcy Warszawy często przynoszą napotkane zwierzęta do ZOO lub Lasów Miejskich, prosząc o pomoc. Jednakże nie zawsze jest to konieczne – czasami zwierzęta powinny pozostać w ich naturalnym środowisku. Zachęcił więc do kontaktu ze Strażą Miejską pod numerem 986 zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. Zaznaczył, że w ubiegłym roku straż miejska przyjęła około 29 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt, a do Warszawskiego ZOO i Lasów Miejskich trafiło ponad 8 tys. osobników.
Dyrektor Warszawskiego ZOO, Andrzej Kruszewicz, podkreślił wagę tej kampanii edukacyjnej. Wskazał na wzrost świadomości społecznej na przestrzeni ostatnich 25 lat, szczególnie wśród młodzieży, która zdaje sobie sprawę z konsekwencji pochopnego zabierania młodych ptaków ze środowiska naturalnego.
Katarzyna Łochowska, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” mówiła o swoim doświadczeniu w odchowywaniu piskląt, które były niepotrzebnie zabrane od rodziców. Podkreśliła, że tylko rodzice mogą skutecznie nauczyć młode ptaki przetrwania w dzikim świecie.
Magdalena Ejsmont, komendantka Straży Miejskiej m.st. Warszawy, zwróciła uwagę na to, że unikanie niepotrzebnych wyjazdów do zdrowych i niezagrożonych młodych zwierząt pozwoli Ekopatrolowi Straży Miejskiej skupić się na pomocy zwierzętom, które naprawdę tego potrzebują – zagubionym, chorym, poszkodowanym czy źle potraktowanym przez ludzi.
Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich – Warszawa, zaznaczył, że do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafia rocznie wiele młodych ssaków, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Zwrócił uwagę na fakt, że pochopne zabranie młodego zwierzęcia z lasu może przynieść więcej szkody niż pożytku.
W bieżącym roku kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!” patronują kos Wars i sarenka Sawa – reprezentanci gatunków, które najczęściej trafiają do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich. Organizatorzy kampanii zachęcają do włączenia się w akcję.