Podczas ostatnich wyborów samorządowych, które odbyły się w roku 2024, Rafał Trzaskowski zdobył swoje drugie zwycięstwo w walce o stanowisko prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Uzyskał poparcie na poziomie 57,41% głosujących, co przekłada się na ponad 444 tysiące mieszkańców Warszawy, którzy oddali na niego swój głos. Sukces ten osiągnął już w pierwszej turze wyborów, pokonując tym samym wszystkich swoich rywali. Dodatkowo, partia Trzaskowskiego – Koalicja Obywatelska – odniosła triumf w wyborach do rad dzielnic oraz Rady m.st. Warszawy.
Według oficjalnych danych z wyborów samorządowych, Koalicja Obywatelska zdobyła większość mandatów w radach dzielnic – uzyskała 216 miejsc, co stanowiło 51,43% wszystkich dostępnych mandatów i wynik 42,96% oddanych głosów. Podobnie sytuacja przedstawiała się w Radzie m.st. Warszawy, gdzie KO zdobyła aż 37 mandatów, co stanowiło 61,67% wszystkich miejsc i przekładało się na 47,02% głosów. Partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica uzyskały odpowiednio 15 i 8 mandatów.
W wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 21 mandatów, natomiast Koalicja Obywatelska zdobyła o jeden mandat mniej. Ugrupowanie Trzecia Droga uzyskało 8 miejsc, a Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli po jednym mandacie.
Wyniki wyborów charakteryzowała wysoka frekwencja. Na Mazowszu frekwencja wyniosła 57,04%, natomiast w Warszawie 58,88%. Najwięcej osób oddało głosy na Ursynowie (frekwencja wyniosła tam 64,77%), natomiast najmniej – w dzielnicy Praga-Północ, gdzie do urn poszło tylko 52,24% uprawnionych.
Według danych statystycznych, wymienionych w raporcie wyborczym, w Warszawie wystosowano blisko 24,5 tysiące decyzji dotyczących wniosków o wpis do Centralnego Rejestru Wyborców. Jest to o ponad 7 tysięcy mniej niż podczas wyborów w roku 2018. Tym razem z głosowania korespondencyjnego skorzystało 463 osoby, a pełnomocnictwo do głosowania złożyło 718 obywateli. Liczba uprawnionych do głosowania w Warszawie wyniosła ponad 1,3 miliona osób.