Głównym miastem Polski, Warszawą, podjęto decyzję o rozszerzeniu współpracy z placówkami weterynaryjnymi oferującymi usługi kastracji oraz czipowania zwierząt domowych. Kilkanaście klinik na terenie miasta pozostaje do dyspozycji właścicieli zwierząt.

Program miejski, który powstał w celu organizowania zabiegów kastracji i czipowania zwierząt domowych, zainicjowany został w maju bieżącego roku. Od momentu jego uruchomienia, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców stolicy. Z myślą o zapewnieniu możliwości skorzystania z niego przez jak największą liczbę warszawiaków, miasto rozpoczęło dodatkowe procedury. Efektem tych działań jest dzisiejsze podpisanie umów z wybranymi klinikami.

Zabiegi kastracji będą realizowane przez 15 specjalistycznych przychodni weterynaryjnych, które znajdują się w różnych częściach Warszawy. Natomiast czipowanie będzie oferowane przez 20 placówek. Oznacza to, że możliwość skorzystania z tych usług będzie dostępna w ponad połowie dzielnic stolicy. Pełen wykaz placówek można znaleźć na oficjalnej stronie programu.

Zasady uczestnictwa w programie nie uległy zmianie – możliwość przeprowadzenia zabiegu nie jest ograniczona do miejsca zamieszkania, jednak aby skorzystać z oferty, trzeba być mieszkańcem Warszawy. Na sfinansowanie zabiegów w bieżącym oraz przyszłym roku przeznaczono łącznie 3 miliony złotych. Z programu będzie można korzystać do końca listopada 2025 roku, lub do momentu wykorzystania środków.

Warunkiem skorzystania z kastracji jest wiek zwierzęcia powyżej 6 miesięcy oraz zdolność do zniesienia znieczulenia ogólnego. Zwierzę musi być także wcześniej oczipowane, a w przypadku psów wymagane jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ograniczeniem jest również liczba zwierząt – w ciągu roku właściciel może poddać temu zabiegowi maksymalnie dwa swoje pupile.

Zabieg czipowania dostępny jest dla zwierząt, które ukończyły 12 tydzień życia. Psy muszą dodatkowo posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.