W dniach 22-23 marca 2024 roku, w miejscu o nazwie Terminal Kultura Gocław, będącym filią Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – pierwsza edycja Festiwalu Folkowego o nazwie FolkOFF/ON.

Główna idea festiwalu, zorganizowanego przez zespół Woda na Młyn we współpracy z Terminalem Kultury Gocław – miejscem, gdzie zespół często organizuje swoje próby i koncerty – polegała na integracji środowiska folklorystycznych grup muzycznych. Celem było stworzenie przestrzeni do artystycznego spotkania, prezentowania swoich umiejętności przed lokalną publicznością i zaangażowania się w wspólne działania artystyczne. Wyrazem tej współpracy była finalna choreografia, którą zaprezentowali przedstawiciele wszystkich zaproszonych zespołów.

W tym roku festiwalowi towarzyszył motyw górski, ze szczególnym naciskiem na dziedzictwo Karpat, rozciągających się od Bieszczad do Beskidu Żywieckiego. Gościem specjalnym była Kapela „PoPieronie”, prezentująca tradycyjną muzykę z Żywiecczyzny. Program nie obył się bez lokalnych elementów, takich jak choreografie inspirowane Wisłą, Urzeczem i warszawskimi podwórkami.

Festiwal obejmował dwa koncerty pełne pasji i energii. Pierwszy, „Warszawa, Wisła, Karpaty”, zgromadził na scenie 175 wykonawców, a drugi – „Żywioły” – 125. Oba wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas nich zaprezentowano premierowe choreografie do muzyki na żywo, w wykonaniu Kapele „PoPieronie”.

W pierwszej edycji Offowego Festiwalu Folkowego FolkOFF/ON wzięły udział zespoły: Polka Dot z Pragi-Południe, Slavovica z Woli, Kuźnia Artystyczna z Wilanowa, ZPiT Maryś ze Śródmieścia, ZTL Pruszkowiacy z Pruszkowa, NewFolk z Pałacu Młodzieży oraz gospodarze i współorganizatorzy – zespół Woda na Młyn.

Podczas festiwalu odbyły się dodatkowo takie wydarzenia jak: prelekcja o twórczości Jana Dziaczkowskiego, spotkanie autorskie z Sylwią Dec, wykład Gosi Ruszkowskiej na temat etnobotaniki oraz premiera naturalnych perfum inspirowanych zespołem Woda na Młyn, stworzonych przez firmę Witchcare.

Za prawidłowe przeprowadzenie wydarzenia odpowiedziale byli: Kinga Nazaruk z Terminala Kultury Gocław, Mariusz Żwierko i Blanka Miętkiewicz z zespołu Woda na Młyn, a także pracownicy Terminala Kultury Gocław: Aleksandra Olszewska, Grzegorz Dąbrowski, Jakub Madejek oraz Jakub Zalewski.