Kampania Rowerowy Maj, która rozpoczęła już swoją siódmą edycję, motywuje do podjęcia próby dojeżdżania do szkół i przedszkoli na rowerach, hulajnogach czy innych pojazdach. Głównym celem tej akcji jest promowanie zdrowych nawyków komunikacyjnych zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów.

Dodatkowo, w trakcie Rowerowego Maja – który w tym roku potrwa od 6 do 29 maja – następuje oficjalne zwrócenie się do uczniów szkół podstawowych, przedszkolaków, a także rodziców oraz nauczycieli z zachętą do zmiany środków transportu z samochodów na rowery, hulajnogi i inne pojazdy pozwalające na aktywne dojeżdżanie do szkoły lub pracy. Za każdy taki przejazd przyznawana jest specjalna naklejka. Im więcej takich dojazdów, tym większa szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród!

Cała kampania jest podzielona na trzy poziomy: indywidualny, klasowy i szkolny/przedszkolny. Najbardziej aktywni uczestnicy mają szansę na otrzymanie ciekawych nagród. Choć konkursowe nagrody są ważnym elementem, najistotniejsza jest dobra zabawa i korzyści płynące z udziału w kampanii – od rozwoju zdrowych nawyków i promowania samodzielności wśród najmłodszych, po troskę o środowisko naturalne, jakość powietrza i tworzenie miasta przyjaznego dla jego mieszkańców.

Aby uczestniczyć w kampanii, placówka musi zgłosić swoje uczestnictwo jako całość. Taką decyzję powinno podjąć grono pedagogiczne. Chociaż Rowerowy Maj to doskonała zabawa, to wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami dla społeczności szkolnej lub przedszkolnej. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 lutego.

Ostatnia edycja kampanii Rowerowy Maj odnotowała rekordową frekwencję. Wzięło w niej udział 100 tysięcy dzieci z 441 warszawskich placówek. Łącznie odnotowano 2,2 miliona przejazdów do szkoły lub przedszkola. Patrząc na to, że każdy uczestnik musiał przejechać conajmniej pół kilometra, otrzymujemy imponującą liczbę – uczestnicy pokonali razem 1,1 miliona kilometrów. To jakby obiecać Ziemię 28 razy, albo podróżować na rowerze na Księżyc i z powrotem na Ziemię, i jeszcze raz na Księżyc!

Podczas trwania Rowerowego Maja parkingi rowerowe pod szkołami i przedszkolami była pełne – i to nie tylko podczas trwania akcji. Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a wraz z nimi rodzice i nauczyciele dojeżdżali na zajęcia na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach.