Z jakże oczekiwanym nadejściem sylwestrowej nocy, pełnej świętowania i radości, Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy co roku przypomina o ważności troski o dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół oraz fauny dzikiej. Apeluje do mieszkańców, aby powstrzymali się od używania materiałów pirotechnicznych, takich jak petardy czy fajerwerki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas sylwestrowych obchodów, pod czujnym okiem Straży Miejskiej, ulice miasta zostaną dodatkowo objęte patrolami. Przy tym Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 pozostaje dostępne dla zgłoszeń o każdej porze.

Sylwestrowe huki i rozbłyski są źródłem ogromnego stresu dla zwierząt, które dysponują znacznie bardziej wyostrzonymi zmysłami niż my, ludzie. Wybuchy sztucznych ogni wywołują u nich panikę i przymuszenie do poszukiwania schronienia w bezpiecznym, cichym miejscu.

Nie tylko domowe zwierzaki przeżywają sylwestrowy terror – dotyczy to również zwierząt zamieszkujących schroniska czy ogrody zoologiczne. Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska Na Paluchu co roku obawiają się o dobrostan swoich podopiecznych w tym szczególnym okresie.

Hałas związany z użyciem fajerwerków wywołuje także intensywny stres u zwierząt leśnych, prowadząc do ich rozproszenia i nieprzewidywalnego zachowania. Jest to sytuacja niebezpieczna zarówno dla nich samych, jak i dla na przykład kierowców poruszających się po drogach przechodzących w pobliżu lasów.

W 2018 r., ze względu na fakt, że kilkuminutowa atrakcja dla ludzi powoduje wielogodzinną traumę dla zwierząt, w Warszawie podjęto decyzję o zastąpieniu tradycyjnych pokazów fajerwerków pokazami laserowymi. Dodatkowo, Rada Miasta apeluje do warszawiaków o współdziałanie w trosce o bezpieczeństwo kotów wolno żyjących – poprzez udostępnianie im ciepłych i bezpiecznych miejsc do schronienia. W tym czasie szczególnie ważne jest także odpowiednie oznakowanie swojego pupila, na przykład za pomocą czipa czy adresatki, oraz nie spuszczanie psów ze smyczy – informuje Renata Niewitecka, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy mogą zgłosić znalezienie zagubionego zwierzęcia do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Również Ekopatrol przekazuje znalezione zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak Schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl (działające przy warszawskim zoo), a także lecznic weterynaryjnych. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.

W okresie noworocznym inspektorzy Miejskiego Stanowiska Kierowania będą pełnić całodobowe dyżury w siedzibie Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa na ulicy Młynarskiej i czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz gości. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek sytuacji mogących zakłócać porządek na ulicach będą koordynować pracę służb.

Dodatkowo, dzięki systemowi monitoringu miejskiego zainstalowanego w sali operacyjnej Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, inspektorzy MSK będą na bieżąco obserwować ulice Warszawy.

W Sylwestra Straż Miejska m.st. Warszawy zwiększy liczbę patroli, w których dodatkowo pracować będą funkcjonariusze z uprawnieniami ratowników medycznych lub ratowników KPP. Wyposażeni będą w specjalistyczny sprzęt, m.in. w przenośne defibrylatory AED oraz plecaki medyczne. Strażnicy będą dbać o ład i bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy.

Straż Miejska apeluje o odpowiedzialną zabawę i troskę o innych. Warto zwrócić szczególną uwagę na osoby śpiące lub pozostające w bezruchu na dworze. Śmiertelne wychłodzenie organizmu może wystąpić również przy dodatniej temperaturze. Numer interwencyjny 986 czynny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Przypominamy, że dzięki Miejskiemu Centrum Kontaktu Warszawa 19115 mieszkańcy stolicy mogą kontaktować się z urzędem również w święta i dni wolne od pracy. Dzięki „19115” można uzyskać wszystkie informacje o usługach realizowanych przez Urząd Miasta i jednostki miejskie, zgłosić problem, którym powinny zająć się służby miejskie, poprosić o interwencję.