18 maja 2025 roku, mieszkańcy stolicy Polski, Warszawy, będą mieli okazję wziąć udział w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Głosowanie odbędzie się nie tylko na terenie całego kraju, ale również za granicą.

Prawo głosu w tych wyborach przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy spełniają pewne kryteria. Muszą oni mieć co najmniej 18 lat w dniu wyborów, nie mogą być ubezwłasnowolnieni oraz nie mogą być pozbawieni praw publicznych przez prawomocne orzeczenie sądu. Ponadto, nie mogą być pozbawieni praw wyborczych poprzez orzeczenie Trybunału Stanu.

Głosowanie odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych, które są odpowiednie dla stałego miejsca zameldowania wyborcy. Szczegółowe informacje na temat numeru i adresu obwodowej komisji wyborczej, a także dane gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) można sprawdzić na stronie gov lub za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel.

Osoby, które nie będą mogły głosować w miejscu swojego stałego zameldowania, mają możliwość zmienić miejsce głosowania od 4 kwietnia do 15 maja 2025 roku. Mogą to zrobić poprzez zgłoszenie wniosku o zmianę miejsca głosowania lub pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. To drugie umożliwia oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą.

Wszystkie procedury związane ze zmianą miejsca głosowania oraz odbiorem zaświadczenia można zrealizować w dowolnej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Dla osób niepełnosprawnych oraz osób starszych, które ukończyły 60 lat, przewidziano specjalne udogodnienia. Mają one prawo zagłosować przez pełnomocnika lub skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego. Osoby chore na dzień wyborów i poddane kwarantannie mogą także skorzystać z tej ostatniej opcji.